درباره‌ی قهوه و سبک زندگی بر مبنای آن

movaghat
روش‌های پردازش قهوه : خشک، شسته یا عسلی؟
۷ دقیقه
دانش پایه
پردازش قهوه به گونه‌ای که پوست و گوشته‌ی میوه قهوه را از دانه‌های آن جدا می‌کند، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کشاورزی قهوه است. نحوه‌ی پردازش قهوه می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر فنجان داشته باشد و امروزه برشته‌کاران و باریستاها برای توصیف قهوه روی پردازش قهوه تمرکز می‌کنند. همچنین اخیراً بیشتر کشاورزان روش‌های جدید پردازش قهوه مانند تخمیر بی‌هوازی را آزمایش می‌کنند. در این مقاله رایج‌ترین روش‌های پردازش قهوه را مرور می‌کنیم.
۹
مبانی پردازش قهوه
۵ دقیقه
دانش پایه
ما اغلب در مورد رقم (cultivar) یا منطقه‌ای صحبت می‌کنیم که بر طعم قهوه تأثیر می گذارد، اما نحوه پردازش قهوه نیز به همان اندازه مهم است. دو روش پردازش طبیعی (natural or dry) و پردازش شسته شده (washed or wet) میوه‌ی قهوه را به دانه‌ی سبزی تبدیل می کند که آماده فرآیندهای ارسال است.
DA1B259D-1B17-454F-B0DE-3F673B01330B-800x800
آشنایی با قهوه سبز: از بذر تا دانه
۴ دقیقه
دانش تخصصی
قبل از تبدیل شدن به رستری، تنها کاری که باید انجام می‌دادیم این بود که محصول نهایی مورد علاقه‌مان را از شرکت‌های محلی دیگر انتخاب و خریداری می‌کردیم (همان کاری که رستوران‌ها با شراب یا آبجو انجام می‌دهند). اکنون چند لایه پیچیدگی به کسب و کار روزانه ما اضافه شده است که این امکان را می‌دهد تا قهوه را همان‌طور که می‌خواهیم سامان دهیم. در این مجموعه ما پایه‌های اصلی سفر دانه سبز از درخت قهوه تا انبار را به صورت خلاصه و شفاف توضیح می‌دهیم.
1-1-e1660132570762-800x800
مکان سوم
۳ دقیقه
دانش عمومی
ری اولدنبرگ، جامعه شناس شهری، در مورد اهمیت مکان‌هایی برای تجمع عمومی غیررسمی در کتابش به نام “تحسین مکان سوم” (2000)، «مکان سوم» را مکانی عمومی در یک فضای سبز می‌داند که مردم می‌توانند در آن جمع شوند و با هم تعامل داشته باشند. از آن جا که خانه‌هایمان را مکان اول می‌دانیم و کار در جایگاه دوم قرار می‌گیرد، عبارت «مکان‌های سوم» شکل گرفته است.
Untitled-2-copy
در یک مزرعه قهوه چه اتفاقاتی می‌افتد؟
۳ دقیقه
دانش پایه
آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که قبل از برشته شدن دانه‌ها در یک رستری، در مزرعه‌ی قهوه چه اتفاقاتی می افتد؟
۲-1-720x800
میوه‌ی قهوه چه طعمی دارد؟
۴ دقیقه
دانش پایه
از آنجایی که عطر قهوه تنها هنگام برشته کردن دانه ها ایجاد می شود، پاسخ منفی است: میوه‌ی قهوه، طعم قهوه‌ی رست‌ شده را ندارد. با این حال، انواع مختلف قهوه و میوه‌ی قهوه طعم‌های متفاوتی دارند. قهوه‌هایی که در مناطق مختلف یا در آب و هوای متفاوت با روش‌های کشت مختلف رشد می‌کنند، طعم‌یادهای متفاوتی دارند.
۱-720x800
چه‌قدر یعنی شیرین؟
۳ دقیقه
دانش تخصصی
از آن‌جایی که در فرآیند رست مقدار زیادی از شکر از بین می‌رود، شکی نیست که قهوه‌ی عالی از گیلاس قهوه‌ی کاملاً رسیده به دست می‌آید که قند بیشتری نسبت به قهوه‌ی نارس یا نیمه‌رسیده دارد.
۱۵
قهوه با ویژگی محل کشت یا Terroir چیست ؟
۳ دقیقه
دانش تخصصی
غذا یا نوشیدنی که ویژگی ذاتی محل کشتش را دارد نمیتوان در محل کشت دیگری آن ویژگی را یافت زیرا این محصول دارای ردپایی از خاک، آب وهوای منطقه‌ای و ریزسازواره از محل کشت خود است.
۹
چه قدر یعنی تلخ؟
۶ دقیقه
دانش تخصصی
برخلاف تصور از تلخی شناخته‌شده‌ی کافئین، معمولاً کافئین مسئول کمتر از 10% تلخی قهوه است. قهوه‌ی بدون کافئین هنوز تلخ است. اضافه کردن کافئین به قهوه‌ی بدون کافئین درک مصرف‌کننده از قهوه را تغییر نمی‌دهد، بنابراین ترکیبات دیگری در ایجاد تلخی قهوه اهمیت دارند.
۱۲
درباره‌ی اهمیت کار و اهمیت بسیار زیاد بازی
۳ دقیقه
دانش عمومی
اینجا سام‌کافی رسترز است، فضایی برای کار و‌ بازی.
۱۷
موج سوم قهوه
۱۰ دقیقه
دانش عمومی
در موج سوم یک فنجان اسپرسوی خوب تنها نتیجه‌ی مهارت باریستا نیست، بلکه حاصل کار جمعی و سخت‌کوشانه‌ی تولیدکننده، واردکننده، برشته‌کار، باریستا و مصرف‌کننده است.
۶
موج دوم قهوه
۸ دقیقه
دانش عمومی
در این مرحله، دیگر قهوه یک نوشیدنی معمولی نبود. قهوه حالا به یک نوشیدنی با عطر و بوی هنری و احساسی بدل شده‌ بود که به تجربه‌ی‌ کافه‌نشینی گره خورده بود. اگر چه هدف غایی این دست کافه‌ها ارائه‌ی قهوه‌هایی باکیفیت بود، اما در ادامه گویی خود قهوه تقریباً فراموش شد.
۵
موج اول قهوه
۸ دقیقه
دانش پایه
در طی دو قرن گذشته، مصرف قهوه با تغییراتی بنیادین روبه‌‌رو بود که از آن‌‌ها به عنوان «موج‌های قهوه» نام ‌برده می‌شود. تغییراتی که منجر به شکل‌گیری مفهوم «فرهنگ قهوه» شده است؛ که بدنه‌ی اصلی آن برآمده از رابطه‌ی میان قهوه و جامعه است.
۱۳
تنها چند دقیقه از کف شیر
۷ دقیقه
دانش تخصصی
مهم نیست که شما چه قدر در درست کردن یک شات قهوه مهارت داشته باشید، گاهی یک لاته بعد از ریخته شدن در لیوان کف می کند. اگر تا به حال مجبور به دوباره درست کردن یک قهوه به خاطر اینکه فقط چند ثانیه بیشتر روی کانتر قبل از زمان سرو مانده بود، شدید، پس قطعا می دانید این موضوع چه قدر می تواند آزار دهنده باشد.